OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Guru“ je pro mě jedna z nejzásadnějších domácích nahrávek minulého roku. Už ji poslouchám řadu měsíců, stále se k ní vracím a vím, že i v budoucnosti se vracet budu. Nepomyslel bych si něco takového, když jsem před pěti lety poprvé přihlížel setu, kde si dva kluci hráli s kytarovými linkami, které se vzájemně repetitivně proplétaly a tulily se k sobě jako dva milenci při měsíčku. Působilo to tak zvláštně a minimalisticky. Už tehdy ale jejich nekonečné rozvláčné kytarové prolínání působilo hypnoticky a pokoušelo se vám odfouknout myšlenky do nejzazších koutů duše. To stále zůstává hlavním prvkem jejich hudby.
Tahle dvojka si vytvořila svůj styl, který do sebe absorbuje feeling westernových melodií, postrockovou epičnost i neurčitou rozvláčnost. A vlastně už nejsou dvojka. TOMÁŠ PALUCHA z dvoučlenné sestavy přerostli v regulérní kapelu. Jejich první velká deska je relaxačně povznášející, zneklidňující, ve své podstatě úsporná a současně i velmi barevná. Odstíny ji ve velkém dodává široký zástup hostů, mezi kterými najdete veterány scény jako je Adam Nenadál z GNU, Alexis Fleisig z GIRLS AGAINST BOYS a mnoho, mnoho dalších. Jakoby si kapela vydala nahrávku i za účelem toho, aby si z desky udělala sedánek s kamarády z minulosti i současnosti. Tenhle koncept ale funguje beze zbytku skvěle. Každý přihazuje to svoje a každé skladbě tak vtiskává svojský tvar. Kapela tu také poprvé překročila hranice instrumentální polohy. Možná i díky tomu má každá skladba jiný náboj, ale současně je všechny drží pohromadě kytarová práce, která je pro hlavní tvůrčí duo signifikantní. Ta jako vždy navozuje soundtrackovou atmosféru a vypouští vám mysl do prostorů nekonečné představivosti.
Čaro (2018)
Guru (2016)
Kámen Mudrců (2016)
Tomáš Palucha / Unkilled Worker Machine - Tomáš Palucha / Unkilled Worker Machine (2013)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.